Seminář Příroda kolem nás v rezervaci Rezavka

V hodinách předmětu Příroda kolem nás vyrazila třída 7.C do rozkvetlého lužního lesa přírodní rezervace Rezavka.  Při procházení naučnou stezkou v blízkosti slepých ramen řeky Odry upoutal pozornost dětí velký modrofialový brouk s krátkými krovkami. Je to majka, vzácný chráněný druh. Majky jsou zajímavé svým složitým vývinem.

Nakladou tisíce vajíček, jejich larvička  se jako "včelí veš" zachytí na včelu a nechá se odnést do hnízda , kde sežere včelí larvy i jejich zásoby potravy.  Další důvod, proč majka stojí za zmínku,  je fakt, že je silně jedovatá. Při ohrožení na kloubech nožek vyloučí tekutinu obsahující jed kantaridin, který způsobuje silné podráždění kůže ( v minulosti jej úspěšně využívali traviči, 30 mg způsobí smrt člověka).
Děti majku nedráždily, nesahaly na ni, jen si ji zblízka prohlédly.  Bylo pro ně zajímavé dozvědět se, že u nás existují i jiní nebezpeční živočichové než jen populární klíště, ale že pokud je necháme v přírodě, kam patří, nic nám nehrozí.

H. Reichová