Oslava 30 let svobody

Vytvořeno dne . Publikováno v sekci Uncategorised

15.11. 2019 byl celý den spojen s heslem “Svoboda,ta je k nezaplacení...”
Žáci naší školy byli formou různých aktivit ponořeni do historie před 30 lety, ale také před 80 lety, událostmi protkanými společným tématem Mezinárodního dne studentstva.
Díky kreativitě a zájmu dětí vznikla v hale “sametová”výstava s interaktivními prvky(puzzle, poznávací srovnávací karty “před a po”, panel se slavnými výrobky a značkami, které proslavily ČR před rokem 1989, svědectví pamětníků, “sametový”kvíz, dobové knihy-původně samizdaty, dobové dokumenty a tisk aj.). Součástí výstavy byla i možnost vyrobit si vlastní button-“placku” s motivy vzpomínaných událostí.
S žáky 2.stupně jsme se rovněž zapojili v projektu SametOVA!!! v centru Ostravy, abychom si přiblížili atmosféru doby před 30 lety, kdy si lidé v Ostravě prosazovali svou svobodu. Děti byly společně s učiteli součástí lidského řetězu, který obepínal centrum města, v historických autobusech projely důležitá historická místa Ostravy, zúčastnily se kreativních workshopů, prohlédly si nejen dobovou písemnou a fotografickou dokumentaci, ale také např. dobová historická vozidla, nebo tehdejší uniformy příslušníků represivních složek.
Akce přinesla všem zúčastněným mnoho zážitků, podnětů a inspirací, kterých využijí v reflexi, která proběhne v následujícím týdnu ve všech hodinách vlastivědy, dějepisu a výchovy k občanství.
“Svoboda, ta je k nezaplacení...” - pravdivost motta se nám všem díky tomuto projektu jednoznačně potvrdila...